Bal pasiastych

Choć różnimy się od siebie, lubisz mnie, ja lubię Ciebie” pod takim hasłem w Publicznym Przedszkolu nr 8 odbył się wielki bal. Uroczystość ta miała miejsce, gdyż nasze przedszkole włączyło się do Ogólnopolskiego Basiowego Balu Pasiastych. Sale przedszkolne zostały udekorowane w Basiowe „biało -czerwone” paski, a także niebiesko - czerwone barwy Haiti. Kilka dni przed balem dzieci zostały zapoznane z przygodami Basi na podstawie serii książek Z. Stanieckiej, a szczególnie utworu pt. „Basia i kolega z Haiti”.

Przedszkolaki poznały Basię i jej kolegę Emila Onoe(Titiego), jego kraj Haiti. Nauczyły się akceptować innych ludzi i z ciekawością poznawały nowe kraje – ich mieszkańców. Przedszkolaki przez cały tydzień mówiły o różnicach między nami. Dowiedziały się o tym, że nawet jeśli mamy takie same obyczje to często różny kolor włosów i różne rzeczy nam smakują, różne rzeczy lubimy robić. Dzieci dowiedziały się, że te różnice to wartość – coś pozytywnego, dobrego. Dziś udowodniliśmy, że to prawda. Przedstawiliśmy różne państwa i obyczaje, ale także to, że potrafimy się świetnie bawić. Panie zadbały, aby występy były przepiękne i kolorowe.

Grupa 3-latków zaprezentowała nasz kraj - Polskę, zatańczyła „Poszło dziewczę po ziele”, zaprosiła do udziału w konkursie na zjedzenie „bez użycia rąk” toruńskich pierniczków z miasta znanego Polaka – Mikołaja Kopernika, na koniec swego występu maluchy zadały zagadki o Polsce dla starszaków. Grupa 4-latków zaprezentowała Czechy – pokazała taniec „Czeską Polkę” oraz zaprosiła do ułożenia puzzli z najsłyniejszą postacią z czeskich bajek – Krecikiem; kolejna grupa 4-latków przedsztawiła Rosję – opowiedziała o niej– zatańczyła „Kazaczoka” i wszystkich zaprosiła do zabawy „Trojka”. Pięciolatki natomiast zaprezentowały Grecję – zatańczyły „Greka Zorbę” i zaproponowały konkurencję niemal z Igrzysk Olimpijskich – przeciąganie liny. Na zakończenie wystapiła grupa 6-latków i pokazala przedszkolakom – Brazylię – tańciec iście gorący jak sam kraj - „Sambę” ,a przed nami po tańcu stanęła „Brazylijska drużyna piłkarska”.

Dzieci wszystkich grup dopingowały piosenką „Mamy bardzo różne nosy” i przy tym świetnie się bawiły. Jednym słowem bal był na 102!!! „Bal Pasiasych” to wspaniała okazja ku temu, aby rozweselić i rozbawić małych przedszkolaków.

Na zakończenie balu dzieci otrzymały dyplomy: "Pasiastego przyjaciela Basi". Zadaniem nauczycielek po przeprowadzonym balu, jest wykonanie kroniki zawierającej opis balu, w której zamieszczone zostaną scenariusze i zdjęcia dzieci. Dzięki temu przedszkole weźmie udział w losowaniu cennych nagród. Wierzymy w to, że się uda.