2. Promocja zdrowia w naszym przedszkolu

Kolejny  już rok nasze przedszkole realizuje program zdrowotny pt. „Cztery pory roku – barwnie, kolorowo, zdrowo”.  Jesteśmy placówką promującą zdrowie, propagujemy nie tylko ekologiczne, zdrowe żywienie, ale też duży nacisk kładziemy na zabawy  ruchowe na świeżym powietrzu, wyjazdy i wycieczki integracyjne grup.
Dzięki realizacji tego programu udało nam się zakupić piec konwekcyjno- parowy z przyrządzeniem (32.000 zł), dlatego też posiłki w naszej placówce są przygotowywane bez tłuszczu, warzywa na parze, są dietetyczne i zarazem bardzo smaczne.Placówka promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• dobremu samopoczuciu społeczności przedszkolnej,

• podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia.

Standardy placówki promującej zdrowie;

Placówka promująca zdrowie dąży do osiągnięcia celowi i realizuje zadania określone w podstawie programowej oraz innych przepisach prawa oświatowego, ponadto:

1.  Pomaga członkom społeczności przedszkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję placówki promującej zdrowie.

2.  Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie tej promocji.

3.  Prowadzi edukacje zdrowotną dzieci i pracowników oraz sprawdza jej skuteczność.

4.  Tworzy klimat społeczny sprzyjający:

• satysfakcji z zabawy i pracy w przedszkolu, osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości u dzieci i pracowników

• zdrowiu i rozwojowi dzieci i pracowników

• uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności przedszkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.

5.  Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające bezpieczeństwu, zdrowiu, i dobremu samopoczuciu dzieci i pracowników.

Przedszkole promujące zdrowie jest placówką rozwijającą się. Dlatego też:

• Pragniemy wspierać każde dziecko w rozwijaniu indywidualnego potencjału zdrowia oraz wspomagać całą społeczność przedszkola w tworzeniu warunków i perspektyw rozwoju zdrowia.

• Zwiększać możliwości dzieci do podejmowania działań, a poprzez pracę z nauczycielami, rodzicami i innymi osobami osiąganie przez dzieci sukcesów.

• Kształtować poczucie odpowiedzialności, w tym zwłaszcza za zdrowie własne, rodziny i społeczności, zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać realne i atrakcyjne możliwości dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu.

• Umożliwić wychowankom rozwój ich potencjalnych możliwości fizycznych, psychicznych i społecznych oraz wzmacniać poczucie ich własnej wartości.

• Uzmysławiać pracownikom, rodzicom i wychowankom społeczną rolę placówki oświatowej w promowaniu zdrowia, tworzyć placówkę przyjazną dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom.